Przewożenie rowerów samochodem – platforma rowerowa na hak

26 lipca 2023

Zobacz, gdzie kupić platformę na rowery.

Budowa tras rowerowych nie tylko w dużych aglomeracjach, ale również w wielu miasteczkach turystycznych w Polsce i za granicą spowodowała, że pakując się na urlop rozważamy, czy wziąć dodatkowo rower. Jeżeli nasz rower się składa, a przy tym wyjeżdżamy w pojedynkę, można przygotować dla niego miejsce w bagażniku. Trudności pojawiają się, gdy wyruszamy całą rodziną i chcemy zapakować parę rowerów. W tych okolicznościach najlepiej jest użyć platformy rowerowej na hak.

Uchwyt rowerowy na dach a platforma rowerowa – o czym trzeba wiedzieć?

Rowery da się transportować na platformie rowerowej instalowanej na haku bądź na dachu samochodu, montując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Tak pierwszy, jak i drugi sposób umożliwia transport nawet do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednakże mają także kilka minusów. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, może być dużą uciążliwością zwłaszcza dla osób o niskim wzroście. Oprócz tego ustawienie rowerów na dachu zwiększa wysokość samochodu, i o ile zwykle nie jest to przeszkodą w czasie przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, bramami czy mostami, to wpływa na sterowność samochodu z uwagi na to, że jest on bardziej czuły na silne powiewy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają pojazdy, toteż osoby je prowadzące muszą zachować wzmożoną ostrożność w czasie parkowania tyłem i cofania pojazdu. Jednoślady przewożone na platformie nierzadko także sterczą poza krawędź samochodu, co może utrudniać wymijanie innych aut na wąskich uliczkach.

Przed kupnem bagażnika rowerowego oszacuj ile rowerów będziesz wozić

Decydując się na nabycie platformy rowerowej na hak wypada wpierw wziąć pod uwagę parę kwestii. Nie jest to najtańszy sprzęt, dlatego warto już na początku ustalić ile sztuk jednośladów maksymalnie będziemy potrzebowali przewieźć. Platforma rowerowa cenionej marki, przykładowo od Thule, będzie służyła nam lata i jeżeli nabywamy ją w celu wykorzystania jej podczas rodzinnych wypraw, opłaca się zdecydować się na taką, na której pomieścimy trzy lub 4 rowery. Drugą ważką kwestią jest sprawdzenie całkowitej wagi rowerów – przed zakupem platformy powinno się upewnić się czy uniesie ona ładunek jaki potrzebujemy na niej transportować. Dowiedzmy się również jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość uchwytów podtrzymujących jednoślad na miejscu obniża zagrożenie jego opadnięcia w trakcie podróży, skutkujące potencjalnym zarysowaniem lakieru. W przypadku pytań, jaką platformę rowerową kupić, rekomendujemy zwrócić się po poradę do pracownika sklepu mającego w ofercie taki asortyment.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

You May Also Like