Żylaki? Zgłoś się do lekarza

4 lipca 2018

Żylaki zaliczane są do najczęstszych dolegliwości, lecz pomimo tego potrafią okazać się naprawdę dokuczliwe. Nazywa się tak zmiany w naczyniach krwionośnych, w wyniku których te rosną oraz stają się zauważalne. Co ważne, żylaki są problemem nie tylko kosmetycznym – nieleczone są w stanie bowiem generować komplikacje, a ich pojawienie się niekorzystnie rzutuje na stan psychiczny chorego. Zazwyczaj pojawiają się na nogach, ale mogą wystąpić także w przełyku lub odbytnicy – wtedy mówimy o hemoroidach. Warto również zaznaczyć, że żylaki czasem są objawem niebezpiecznych schorzeń. Jak zatem leczyć żylaki? Czemu się pojawiają?

Czemu pojawiają się żylaki?

Żylaki pojawiają się przede wszystkim u pań. Mogą być skutkiem połogu i sporego obciążenia, a oprócz tego występują również wskutek regularnego przebywania w pozycji stojącej. Dlatego zagrożeni nimi są pacjenci pracujący w takich profesjach jak kelnerstwo, w sklepie oraz chirurdzy. Powodem powstawania żylaków potrafi okazać się też noszenie obcisłych spodni czy siedzenie. Niebezpieczeństwo ich pojawienia możemy zminimalizować dużo spacerując i gimnastykując się.

Jak zwalczyć żylaki?

W razie żylaków niezwykle ważne okazuje się bezzwłoczne wdrożenie leczenia. Nie powinniśmy działać samodzielnie – lepiej postąpimy, zgłaszając się do dobrego lekarza naczyniowego. Najprawdopodobniej wykorzysta on jedną z innowacyjnych technik – między innymi termoablację wewnątrznaczyniową, polegającą na włożeniu do wewnątrz naczynia igły oraz pobudzeniu jej prądem czy falami ultradźwiękowymi.

You May Also Like