Przepuklina – poważny problem

13 listopada 2018

Przepuklina jest jednym z najgroźniejszych schorzeń. Mimo tego nierzadko bagatelizujemy jej początkowe symptomy, pozwalając na jej dalszy rozwój. To z kolei może owocować poważnymi komplikacjami, w wielu sytuacjach stanowiących zagrożenie dla życia. Przepuklina to przedostanie się błon na zewnątrz, przez co rośnie niebezpieczeństwo pojawienia się poważnych zakażeń. Najczęściej obserwowana jest przy udzie, ale potrafi pojawić się również w jamie brzusznej czy klatce piersiowej. W razie jej zdiagnozowania musimy jak najszybciej wybrać się do specjalisty, a ten wybierze odpowiednie, skuteczne metody terapii.

Powody wystąpienia przepukliny

Przepuklina najczęściej okazuje się skutkiem za dużego przeciążenia – pojawia się na przykład przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Często zaś przyczyny jej wystąpienia są całkowicie odmienne – może okazać się tym za mały poziom kolagenu, wskutek czego osłabione zostają tkanki utrzymujące organy brzucha. Ryzyko pojawienia się przepukliny zwiększa się z biegiem lat i najbardziej narażeni będą wiekowi pacjenci, choć nierzadko notuje się ją również u maluchów – zwłaszcza najmłodszych.

Jak leczyć przepuklinę?

Leczenie przepukliny powinno zostać podjęte bezzwłocznie i być prowadzone przez sprawdzonego lekarza. Współczesne metody są znacznie skuteczniejsze od sposobów stosowanych przed laty oraz eliminują objawy uboczne. Zamiast zszywać tkanki chorego, w miejscu przerwania stosuje się specjalne membrany, które pozwalają na ograniczenie napięcia i tym samym zażegnanie ryzyka ponownego pojawienia się przepukliny.