Protezy, mosty czy implanty stomatologiczne – co wybrać?

20 kwietnia 2020

Implanty zębów to najlepszy sposób na pozbycie się ubytków w uzębieniu. Zdają egzamin zarówno gdy brak nam jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Ich najważniejszymi zaletami są naturalny wygląd oraz względnie nieskomplikowania pielęgnacja – implant wraz z koronąwygląda tak samo jak prawdziwy ząb. Przed ich zakładaniem nie ma konieczności szlifowania przyległych zębów, jest to więc mniej dotkliwe dla pacjenta niż zakładanie pełnej protezy czy mostu. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ten zabieg i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty zębów – fazy terapii

proces wstawienia implantów zębów rozpoczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Poza nim ważne jest też stosowne nastawienie i zapanowanie nad strachem. Następnie stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła. To pozwala na odsłonięcie kości i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu korzysta się z technik piezochirurgii oraz odpowiednio dobranych wierteł. To niezmiernie trudna część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i precyzją. Precyzja konieczna jest również przy wszczepieniu implantu stomatologicznego w kość. Kiedy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębów a obawa przed odczuciem bólu

Proces zakładania implantu stomatologicznego rodzi w niektórych pacjentach przerażenie związane z potencjalnym intensywnym bólem doświadczanym w czasie zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Szczęśliwie lęk ten jest zupełnie bezpodstawny. Obecnie implantologia dysponuje niezmiernie efektywnymi lekami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo wrażliwi na ból mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które kompletnie wyeliminuje możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.

You May Also Like