Presbiopia czyli starczowzroczność – przyczyny i leczenie

25 marca 2022

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o leczeniu presbiopii, odnajdziesz na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/leczenie-starczowzrocznosci/.

Starczowzroczność, inaczej presbiopia, to jeden z normalnych procesów powiązanych bezpośrednio ze zbliżaniem się do wieku starczego. Jej oznaką jest utrata zdolności widzenia na krótkie odległości, co tak naprawdę uniemożliwia użycie smartfona czy notebooka, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, a także podejmowanie szeregu codziennych aktywności. Presbiopia jest wynikiem zachwiania zdolności oka do akomodacji albo jej całkowitej utraty. Sposobem na poradzenie sobie z tą dolegliwością może być przepisanie okularów, jednakże rodzi to trudności. Soczewki do bliży utrudniają dostrzeganie dali, okulary progresywne na ogół nie są tanie, zaś modele dwuogniskowe zazwyczaj nie są komfortowe. Idealnym wyjściem może być zatem pozbycie się presbiopii w trakcie zabiegu.

Leczenie starczowzroczności. Dlaczego jest potrzebne?

Jak już wspomnieliśmy, leczenie starczowzroczności pozwala ustrzec się licznych komplikacji przy podejmowaniu się niezbędnych, najprostszych czynności. Ludzie mający to schorzenie (warto zaakcentować, że nierzadko pierwsze oznaki presbiopii przejawiają się już po 40 roku życia) mają problemy z czytaniem bądź korzystaniem z komputera, jak również robieniem zakupów (w gruncie rzeczy ogranicza możliwość odczytania etykiety produktu) czy przemieszczaniem się komunikacją miejską (problemy ze sprawdzeniem planów jazdy). W dodatku, przeciwnie do miopii, starczowzroczność nie jest równoważona przez możliwość dokładniejszego widzenia dalszych obiektów, a używanie szkieł korekcyjnych bywa dla osób cierpiących na tę chorobę niewygodne. Należy również pamiętać, że wada ta się bezustannie zwiększa, a każde następujące dwa lata przynoszą na ogół pogorszenie widzenia o blisko 0,25 dioptrii.

Korekcja starczowzroczności – usunięcie wady w trakcie jednego zabiegu

Poza korektą przy użyciu szkieł korekcyjnych, dostępne jest też leczenie presbiopii z zastosowaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i eliminują nieodzowność stosowania szkieł korekcyjnych. Metody takie jak PRESBYMAX® są również sposobem na to, żeby w czasie pojedynczego zabiegu całkowicie usunąć wadę w obu oczach.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

You May Also Like