Leczenie kanałowe – jak wybrać lekarza?

25 listopada 2018

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie jednak, stosując odpowiednie sprzęty i – w szczególności – efektywne leki przeciwbólowe, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, że zabiegi będą całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe jest wskazane za każdym razem, jeżeli pojawi się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich narzędzi, przez co lekarz jest w stanie dotrzeć do najgłębiej położonych warstw zęba. Warto jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, nierzadko bardzo złożonych technicznie sprzętów. Jakich?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Oprócz sprzętów ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu przed oczami lekarza, ograniczając niemal całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie także sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji umożliwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują także specjalne narzędzia, jakie umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie kuracji i poprawienie komfortu leczonego.

Leczenie kanałowe a NFZ

Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, że nie we wszystkich sytuacjach jest ono fundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast w pełni płatne. Jeżeli będzie ono potrzebne, powinniśmy wybrać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi akcesoriami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci mówią w sieci.

You May Also Like