Katar u dziecka – przyczyny i możliwe powikłania

23 grudnia 2018

Katar u niemowląt powodowany jest rozmaitymi czynnikami, aczkolwiek w każdym wypadku staje się przyczyną złego humoru, problemów ze snem i dyskomfortu. Jak zwalczyć katar u noworodka?

Katar u dziecka – przyczyny i możliwe powikłania

Jedną z częstych przyczyn kataru u niemowlaka są zakażenia wirusowe – przeziębienie przenoszone jest drogą kropelkową. O zakażeniu wirusowym świadczy konsystencja kataru – jest on przezroczysty i cieknący. Natomiast infekcja bakteriami przejawia się zwartym katarem o zielonkawym zabarwieniu. Od czasu do czasu wydzielina z noska pojawia się pod wpływem alergenu – niemowlę może reagować w ten sposób na roztocza kurzu albo inne drażniące czynniki. Bez względu od źródła infekcji, katar u dziecka nie może być bagatelizowany, gdyż lekceważenie jego objawów może doprowadzić do niebezpiecznych komplikacji. Na pozór ten błahy problem zdrowotny może skutkować zapaleniem ucha środkowego, a nawet porażeniem nerwu twarzowego czy niedosłuchem. Nieleczony katar zwiększa również zagrożenie zapaleniem zatok.

Jak radzić sobie z katarem u niemowląt?

Leczenie kataru powinno koncentrować się na wyeliminowaniu przyczyny choroby – alergenu, zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Wydzielinę powinno się także na bieżąco odciągać – dzięki temu maluch czuje się bardziej komfortowo, nie ma problemów z jedzeniem czy oddychaniem. Pomocnym do tego narzędziem jest aspirator Katarek, który usunie wydzielinę odkładającą się w nosie i przeczyści go. Eksperci polecają uprzednio rozrzedzenie kataru za pomocą soli fizjologicznej, dalej odessanie wydzieliny aspiratorem, a w następnej kolejności nawilżenie błony śluzowej maścią Katarek lub znowu solą fizjologiczną.

You May Also Like