Jak oczyścić powietrze w domu – jonizator powietrza

28 grudnia 2020

Rzadko zdarza się ktoś, kto nie lubi zapachu powietrza po gwałtownej burzy. To uczucie orzeźwienia wywołują jony ujemne, które powstają się między innymi w rezultacie naturalnego ruchu wody i powietrza, wyładowań elektrycznych, a także uwalniają je rośliny. Ujemne jony tlenu tłumią nieprzyjemne zapachy, oczyszczają powietrze oraz mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie i otoczenie.

Jonizator powietrza – czym jest jonizacja??

Jonizacja może zachodzić na skutek wydzielania się ekstremalnej ilości ciepła, wyładowania elektrycznego bądź wpływu intensywnego pola magnetycznego. Obecnie większość z nas żyje w otoczeniu dziesiątek urządzeń, jak komputery, kopiarki czy telewizory, które emitują pole magnetyczne i dodatnio jonizują powietrze. Dobre jony o naładowane ujemnie, czyli aniony, powstają poprzez przyłączanie się co najmniej jednego elektronu do cząsteczek neutralnych. Na nieszczęście ich ilość w powietrzu na terenach silnie zurbanizowanych z każdym rokiem się zmniejsza. Dlatego by na powrót odczuć czystą i rześką atmosferę w mieszkaniu, trzeba skorzystać z jonizatora powietrza.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – zalety

Proces jonizacji stosowany jest głównie w oczyszczaczach powietrza. Ujemnie naładowane cząsteczki pomagają wychwycić niebezpieczne wirusy i mikroorganizmy, pyły zawieszone PM2.5 i 10 czy dym z papierosów. Jednocześnie oczyszczacz powietrza z jonizatorem nadaje powietrzu rześkość i czystość, umożliwiając nam odpowiedniejszy wypoczynek i oddychanie pełną piersią. Mając na uwadze to, iż ujemna jonizacja powietrza zmniejsza poczucie ustawicznego znużenia i generalnie podwyższa wydajność fizyczną organizmu, rekomenduje się użycie oczyszczacza powietrza z jonizatorem także w biurach, placówkach oświaty, przychodniach medycznych czy instytucjach publicznych, a więc wszędzie tam, gdzie istotne jest skupienie się na realizowanych zadaniach.