Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

23 lutego 2020

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie metody leczenia okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, że nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek często powracających stanów zapalnych bądź zaawansowanej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, skutecznie eliminujące niemiłe doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.