Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

18 listopada 2020

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina formą i wielkością kasztan. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważne jest jej cykliczne badanie. Pomaga to zdiagnozować zapalenie czy też przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem wykryć groźne zmiany rakowe. Powinno się zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego prawdopodobnego powstania.

Problemy oddawaniem moczu i erekcją – niepokojące objawy

Panowie po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli spostrzegli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak np. ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, kłopoty z erekcją oraz ejakulacją, kłopoty w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Jak przebiega biopsja gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który zwykle trwa około 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, więc cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Następnie patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. posiadanie rozrusznika serca, uczulenie na niektóre leki czy mała krzepliwość krwi. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]