Psychologiczne badania operatorów maszyn – po co się je wykonuje?

21 sierpnia 2018

W tym miejscu dowiesz się, jak zamówić badania operatorów Bielsko

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z długą i niezwykle dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze relacje z matką. Okazuje się jednak, że badania te znajdują także zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: jak wyglądają?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie odbiegają bardzo od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść w sposób otwarty. Liczy się dokładność oraz szczerość udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają największe znaczenie w wypadku osób chcących wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy poddana badaniom osoba będzie potrafiła w dość szybki sposób odpowiadać na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również predyspozycje do oceny prędkości obiektów będących w ruchu, koncentracji uwagi i widzenia steroskopowego. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może przeprowadzić wyłącznie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić prawo do obsługi maszyn. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]