Prywatny detektyw – zawodowiec z państwową licencją

26 marca 2020

Usługi detektywów cieszą się popularnością. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w wypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają przydatne też dla przedsiębiorców – pozwalają np. sprawdzić czy pracownik będący na L-4 faktycznie nie jest w stanie pracować lub czy informacje podane przez niego w CV są zgodne z prawdą. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie umiejętności powinien posiadać prywatny detektyw i w rozwiązaniu jakich spraw może być pomocny.

Detektyw – wymagania

Nie każdy może pracować jako detektyw. Aby legalnie wykonywać ten zawód, należy dysponować stosowną licencją wydawaną po zaliczeniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, iż osoby przystępujące do testu muszą również spełnić wcześniej określone wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa jednego z krajów należących Unii Europejskiej, minimum średniego wykształcenia oraz świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta powiatowego lub miejskiego Policji. Warunkiem jest również bycie osobą niekaraną, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, osoby starające się o licencję detektywa muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywów?

Największa część zleceń, realizowanych przez detektywów dotyczy różnego rodzaju spraw rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zwrócić się między innymi jeśli mamy podejrzenie, że nasz małżonek nie jest wierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic naszego dziecka właściwie sprawuje nad nim opiekę. Prywatny detektyw pomoże nam również określić faktyczną wysokość dochodów byłego małżonka, co okaże się bardzo przydatne w przypadku spraw o ustalenie wysokości alimentów.

You May Also Like