Osuszanie piwnic i fundamentów – komu zlecić?

23 grudnia 2019

Nawet gdy obiekt budowlany ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, istnieje ryzyko, że z czasem mury będzie przenikać wilgoć. Może się to zdarzyć także bez ostrzeżenia w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną czy też z powodu podtopienia, a niekiedy pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w efekcie nieprawidłowo wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji murów.

Osuszanie fundamentów – w pierwszej kolejności identyfikacja przyczyn

Wilgotne mury nie świadczą od razu, że budowla nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności powinno się rozpocząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak łazienki, niewietrzone piwnice i kuchnie wykwitająca na ścianach pleśń jest często rezultatem skraplania się pary wodnej lub przecieków z uszkodzonego tarasu albo dachu. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia stosownej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, użycia poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty i ściany obiektu lub gdy zdarzyło się zalanie w następstwie powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla zawodowców z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Specjaliści, którzy posiadają ogromne kwalifikacje w osuszaniu ścian zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, rozpoczynają swoją pracę od oceny przyczyn zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to baza do wybrania właściwych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki nabrzmiewają i odpadają, a na murach pojawiają się zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wilgoci przez ściany. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się w górę – niekiedy nawet na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, zwłaszcza w starych budynkach, aczkolwiek można na to zaradzić odtwarzając izolację poziomą ścian, która zastopuje unoszenie się wody ku górze. Następną fazą, rzecz jasna po właściwym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie fundamentów wymaga czasami odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem wykwalifikowanego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej mat bentonitowych, papy termozgrzewalnej bądź izolacji bitumicznej, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. W szeregu przypadków niezbędne będzie też odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją innych elementów budynków, jak przepusty kabli, ściany żelbetowe oraz przepusty rur.

You May Also Like