Okna zabytkowe pod specjalną opieką

11 grudnia 2021

Znajdź okna zabytkowe na www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/.

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie korzystniej niż te produkowane obecnie i są niewątpliwą dekoracją obiektów. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, zaś na ich wartość w dużym stopniu rzutuje również metryka. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna powinny być remontowane w myśl przepisów – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z użyciem kupionych w sklepach materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać te prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są również uchylane, a to sprawia, iż niezbędne stają się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – materiału, jaki ma sporo plusów, jednak potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym łatwo go uszkodzić. Z tego powodu tak ważne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Komu zlecić renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, a ta potrzebuje dużych kwalifikacji – taki typ okna cechuje się wszak użyciem wielu, dziś już rzadko spotykanych, technologii. W związku z tym, nawet najlepsi specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie mają dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

You May Also Like