Kursy ochrony danych osobowych niezbędne dla administracji

14 września 2018

Podstawowym prawnym dokumentem w naszym kraju, który dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Także dziś definiuje ona ten termin oraz mówi, jak powinniśmy z nich korzystać. Według ustawy dane osobowe to wszystkie dane, które pozwalają na zidentyfikowanie danego obywatela bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem wiek, adres oraz nazwisko i imię, lecz również tak zwane dane wrażliwe – na przykład informacje o religii, stanie zdrowia czy możliwych sprawach sądowych. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki globalnej sieci ich zdobycie oraz przetwarzanie jest banalnie proste.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują każdego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne dysponują jedynie danymi ich współpracowników, inne natomiast uzyskują dojście również do danych klientów. We wszystkich przypadkach pracownicy, którzy się z nimi stykają muszą przejść odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, podczas których nauczą się, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Okazuje się to bardzo istotne, ponieważ po zauważeniu nieprawidłowości GIODO ma prawo nałożyć dotkliwe sankcje – po pierwsze pieniężne, ale w skrajnych sytuacjach także więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – przebieg

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników administrujących takimi informacjami – są to na przykład pracownicy do spraw rekrutacji, archiwów lub kadr. W jego koszty zaliczają się także materiały dydaktyczne, za pomocą których kursanci szybciej przyswoją wiedzę. Po ukończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo danych, uczestnicy otrzymują specjalne świadectwa. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu i zwykle zamykane są tego samego dnia.

You May Also Like