Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

23 grudnia 2019

Na www.badaniabielsko.pl sprawdzisz, komu zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała

Na sytuację na szosach w największej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z prawem powinni w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest percepcja szybkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiego reagowania czy dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

You May Also Like