Doradztwo logistyczne – zdiagnozuj problemy swojego magazynu

31 stycznia 2019

Koszty eksploatacji, opracowanie systemu informatycznego, efektywność pracy, projekt infrastruktury i usprawnienie dostaw – to zaledwie niektóre ze sfer działania magazynu, generujące ogromne problemy. Ich rozwiązanie wymaga często znacznej reorganizacji pracy hali magazynowej oraz wdrożenia nowoczesnych technologii. Znalezienie właściwych rozwiązań nie jest jednak łatwe. Stawka jest wysoka, gdyż zmiany, które usprawnią pracę magazynu wymagają dużych inwestycji. Planując je, należy więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką zapewnia doradztwo logistyczne.

Jak przebiega audyt logistyczny?

Aby dowiedzieć się, które aspekty pracy magazynu należy usprawnić, niezbędna jest przeprowadzona przez specjalistę analiza logistyczna. W ramach analizy audytor obserwuje, jak przebiegają procesy logistyczne i czy infrastruktura magazynowa jest optymalnie wykorzystana. Kiedy problemy zostaną zdiagnozowane, rekomenduje zastosowanie technologii, które przyczynią się do ich rozwiązania – na przykład
zmianę regałów, usprawnienie transportu towarów w obrębie magazynu lub instalację wydajniejszego systemu informatycznego.

Doradztwo logistyczne – zalety

Audyt magazynu kończy się przygotowaniem raportu, który przedstawia się zlecającemu. Dzięki niemu kierujący magazynem może zmodyfikować procedury wysyłki i przyjęcia towarów, wprowadzić system regałów przesuwnych (pozwalających na skuteczniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni) lub inne elementy automatyki magazynowej, jak również dokonać zmiany rozmieszczenia towarów. Doradztwo logistyczne pozwala ponadto na wdrożenie nowatorskich rozwiązań IT, które nie tylko ułatwią prowadzenie ewidencji towarów, ale też pozwolą na wydajne zarządzanie personelem hali i infrastrukturą.