Bezpieczna inwestycja? Tylko z badaniami geotechnicznymi

4 czerwca 2019

Badania geotechniczne okazują się niezastąpione w czasie planowania budowy domu. Dzięki informacjom, które za ich pośrednictwem zdobędziemy, zazwyczaj udaje się uniknąć różnych trudności. Których? Przede wszystkim tych, jakie wynikają z zawartości wilgoci w gruncie. Badania geotechniczne powiedzą nam, czy w gruncie na danym obszarze zawarte są wody gruntowe – znacznie komplikują one wybudowanie piwnicy, zatem tego rodzaju badanie umożliwi rezygnację z tego pomysłu oraz zachowanie sporych sum. Badania geotechniczne powiedzą nam również, czy powinniśmy postarać się o skuteczne odprowadzenie wilgoci, żeby uniknąć trudności związanych z zaleganiem wody w wyniku braku przepuszczalności ziemi.

Jak przeprowadza się badania geotechniczne?

Badania geotechniczne polegają na zaczerpnięciu próbek gruntu z różnych głębokości. Można pobrać je zarówno manualnie, jak i z wykorzystaniem odwiertów. Ta druga technika stosowana jest w szczególności wtedy, gdy istnieje konieczność uzyskania próbek ze znacznych głębokości lub w ziemi o znacznej nieprzepuszczalności. Dobrze pamiętać, że im wyższa jest liczba otworów, tym bardziej miarodajne rezultaty dadzą badania geologiczne. Po uzyskaniu próbek muszą one być dostarczone do laboratorium, gdzie geolog przebada je pod kątem obecności wilgoci, a także innych substancji oraz metali.

Badania geotechniczne – kto je wykona?

Jak wiemy, wyniki badań geotechnicznych będą naprawdę istotne – wpływają na opłacalność inwestycji oraz wysokość związanych z nią kosztów. Powinniśmy więc powierzyć ich wykonanie sprawdzonemu specjaliście. Jak jednak go wyszukać? Trafionym rozwiązaniem okaże się powierzenie badań geotechnicznych specjaliście mającemu właściwe certyfikaty – gwarantują one, że rezultaty badań geotechnicznych okażą się dokładne, zaś my na ich podstawie bez trudu będziemy mogli sfinalizować budowę i ustrzec się niepotrzebnych wydatków.

You May Also Like