Badania wysokościowe – poradnik dla poszukujących pracy

24 czerwca 2022

Jeżeli potrzebujesz zlecić badania wysokościowe Bielsko Biała, zajrzyj na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/.

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność przeprowadzania drobiazgowych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – definicja pracy na wysokości

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według tego aktu prawnego uważa się za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na masztach, rusztowaniach, kominach itd. Specjalistyczne badania sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku bądź innych schorzeń mogących negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracy. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z trzech części – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku problemów z błędnikiem, epilepsji lub wad wzroku. Dodatkowo trzeba też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – dodatkowe testy psychologiczne

Badania do pracy na wysokości należy przeprowadzać co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą przechodzić je częściej – co roku. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, konieczność noszenia okularów, a także choroby narządów ruchu i padaczka. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest używanie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, suwnic czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]