Badania psychologiczne kierowców – dla kogo?

30 maja 2019

Badania psychologiczne kierowców Kęty - dowiedz się więcej o tych usługach

Badania psychologiczne kierowców pozwalają stwierdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co konkretnie sprawdzają? Jakie przyrządy wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – konieczne do zdobycia uprawnień

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do testów przystępują również kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą cechy charakteru kierowcy

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch części. W pierwszej kolejności kandydaci podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Do testów wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr oraz aparat Piórkowskiego. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

You May Also Like