Sterowniki PLC umożliwiają dokładne kontrolowanie pracy maszyn fabrycznych. Dzięki ich zastosowaniu można usprawnić pracę wszystkich fabryk, a dzięki możliwości programowania w prosty sposób przystosować do konkretnych oczekiwań.
Jak pracują sterowniki PLC?
Cechą, która wyróżnia je na tle zwykłych kontrolerów jest fakt, że ich praca jest cykliczna. Sterownik PLC wykonuje kolejno wszystkie instrukcje znajdujące się w kodzie, zaś gdy ten się skończy, ponawia całą procedurę, skanuje wejścia oraz zapisuje w konkretnym miejscu, a następnie rozpoczyna wykonywanie algorytmu ponownie. Języki, w jakich pisane są programy sterujące pracą sterowników dostarczane są najczęściej przez ich wytwórców.
Dzieje sterowników PLC
Pionierskie sterowniki PLC pojawiły się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Najpierw używane były przez przedsiębiorstwa z USA oraz zachodnich Niemiec, ale szybko dotarły również za Żelazną Kurtynę. Pierwsze takie sterowniki zjawiły się w Polsce w 1975, a ich regularna produkcja ruszyła w drugiej połowie tej dekady.
Jak dzieli się sterowniki PLC?
Najczęściej używanym typem kontrolerów PLC są sterowniki kompaktowe, umożliwiające zarządzanie pojedynczym podzespołem. Poza tym, dostępne są także sterowniki modułowe wielu rozmiarów oraz kontrolery centralizowane, na które składają się różne urządzenia zarządzane przez centralną jednostkę.
Zalety sterowników PLC
Sterowniki PLC, mimo dość dużych cen, umożliwiają zmniejszenie kosztów użytkowania maszyn przemysłowych. Nie są duże, a znacząco ograniczają niebezpieczeństwo wystąpienia problemów.