Trekkingi – z plecakiem po górach

27 czerwca 2018

Wędrówki po wysokich szczytach utożsamiamy zwłaszcza z bardzo doświadczonymi alpinistami. Tymczasem do trekkingów zbędne okazują się najczęściej specjalistyczne umiejętności – w wielu górach poprowadzono bowiem szlaki, z jakimi poradzi sobie dowolny turysta – jeśli oczywiście będzie wyposażony w odpowiednie narzędzia, czyli buty z właściwą podeszwą i kijki gwarantujące stabilność na stromych nawierzchniach. Na najtrudniejszych odcinkach potrzebna będzie też pomoc doświadczonego instruktora, który powie, jak używać dodatkowego, zapewniającego bezpieczeństwo sprzętu. Kiedy więc okaże się on potrzebny? W jakich miejscach zazwyczaj odbywają się trekkingi?

Akcesoria do trekkingu

Trekkingi są niekiedy prowadzone w bardzo technicznym obszarze, co powoduje, iż niezbędne stają się akcesoria umożliwiające pokonanie trasy. Najważniejszymi z nich są niewątpliwie raki, bo zapewnią przyczepność również na śliskich szlakach – a na wysokich szczytach uświadczyć je możemy także wiosną. Na wysokich podejściach pomocny okazuje się również czekan. Do obsługi obu akcesoriów potrzebne są specjalistyczne umiejętności – z tego względu nieobyci klienci na trekkingi muszą udać się wraz z instruktorem, który pokaże im, jak bez ryzyka przebyć trasę.

Najczęściej wybierane miejsca na trekkingi

Trekkingi pozwalają na zwiedzenie szczególnie interesujących szczytów na Ziemi, które zazwyczaj okazują się nieosiągalne dla zwykłych gości. Najchętniej organizowane są w wysokich górach – polscy turyści chętnie wybierają pobliskie Tatry, a także do Włoch czy na norweskie fiordy. Dużym zainteresowaniem w gronie fanów trekkingu szczyci się też Kilimandżaro i góry Peru. Ci z nas, którzy mają już jakieś doświadczenie w wędrówkach po górach mogą natomiast wybrać się w Himalaje – trekkingi odbywają się tam m. in. u podnóża K2 oraz Annapurny.

Lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]