Kantar – jaki rodzaj wybrać?

7 kwietnia 2020

Jeśli szukasz kantara sznurkowego, zobacz tutaj

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, ponieważ wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jedna z głównych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie sporadycznie się rozstają. Dlatego powinien on być dobrany do profilu i rozmiaru głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania obtarć. Jak więc dobrać właściwy kantar? Na jakie jego atrybuty warto zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

Na rynku odnajdziemy rozmaite warianty kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, określane także halterami, są zalecane z uwagi na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem sprawuje nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej wygodny jest jednak kantar taśmowy bądź skórzany. Jeszcze większą wygodę dają kantary podszywane – np. syntetycznym albo naturalnym futrem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Kantar tego typu wspaniale chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów lub tresury.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla koni arabskich?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), którego używają właściciele koni szetlandzkich oraz pokaźniejszych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średniej wielkości i pasują między innymi do trakenów, koni huculskich, wielkopolskich oraz arabskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo shire).

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

You May Also Like