Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

29 września 2019

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, w Polsce przyzwyczailiśmy się do przesłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, ale także pozwala to decydować o ilości promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń. Najczęściej do zakrywania okien używamy zasłon i firanek, ale w ostatnich latach coraz częściej decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rolety wewnętrzne znajdziemy w sklepach?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy bogaty wybór różnych rodzajów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych i ściennych. W wielu z nich kupimy także wszelkie niezbędne akcesoria, czyli wsporniki sufitowe i ścienne, rozety, karnisze metalowe czy kółka z żabkami. W jednym sklepie możemy dobrać pełen zestaw konieczny do założenia rolet. A to, które rolety wybierzemy, będzie zależało od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, by kupować z głową. Przykładowo, rolety rzymskie dobrze prezentują się na niedużych oknach, ale nie poleca się ich alergikom. Na roletach rzymskich łatwo osiadają drobinki kurzu, gdyż robione są one z tkanin firanowych i zasłonowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do regulacji dopływu światła do pokoju posłużą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin w większości pomieszczeń: w salonie, biurze, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Te rolety mają naprzemienny splot pasów zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przenikać. Co ważne, regulacja ma miejsce bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei popularne rolety zaciemniające pozwalają na pełne zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ zrobione są z materiału, które nie przepuszcza światła. Rolety zaciemniające przydadzą się przede wszystkim w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – jakich błędów nie popełnić

Nasze okna nie zawsze muszą mieć standardowe rozmiary i często okazuje się, że rolety o wymiarach sprzedawanych przez producenta nie będą pasować. Wtedy pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, żeby właściwie obliczyć rozmiar okien, gdyż źle dopasowane rolety nie spełnią swojego zadania i będą wyglądać nieestetycznie. Jeśli więc brak nam doświadczenia albo nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, wezwijmy na pomoc profesjonalistów.

You May Also Like