Tablica kredowa – niepodzielna królowa szkół

2 marca 2020

Zielona tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, nieważne czy ma 11, 30 czy 90 lat. To dlatego, że jest to przedmiot stosowany w procesie edukacji od co najmniej dwóch wieków i wygląda na to, iż jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć też inne zastosowania.

Kilka słów o historii tablicy kredowej

Na wstępie trzeba zaakcentować, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Z czasów szkolnych większość pamięta przede wszystkim te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, ponieważ wytwarzano je z bloków łupkowych lub desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są produkowane do dziś, ale oczywiście nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w obu kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, zatem sprawdza się w szkołach, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższą kontrastowością, stąd dobrze jest instalować takie tablice w dużych audytoriach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, chociaż zdrowsze dla oczu, są pomału wypierane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym flamastrem).

Czy można wykorzystać tablicę kredową w mieszkaniu?

Tablice kredowe, zwłaszcza te o czarnej powierzchni, to też doskonały dodatek dekoracyjny w domu. Świetnie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą rozmaite cytaty czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest możliwość okresowej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie wielobarwnej kredy to koszt maksymalnie 4-9 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z planem obowiązków domowych, które muszą zrealizować w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można także zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć naukę pisania oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry towarzyskie.