Susz konopny CBD zyskuje na popularności

17 listopada 2020

W sklepach konopnych, oprócz szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można zamówić też susz. Licznym konsumentom nazwa oraz wygląd tego wyrobu natychmiast przywodzi na myśl zakazaną prawem substancję psychoaktywną. Jednakże susz konopny dostępny w sprzedaży w Polsce, podobnie jak oleje, zawiera w głównej mierze kannabinoidy, ale nie THC (stężenie tego związku – zgodnie z obowiązującymi przepisami – nie może przekraczać 0,2%).

Kto może produkować susz konopny w Polsce?

Susz konopny produkowany jest z liści i kwiatów konopi, zaaprobowanych do oficjalnej uprawy. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż 9 gatunków takich konopi siewnych (to np. Rajan, Sofia czy Glyana), a sama ich hodowla spotyka się z coraz większym zainteresowaniem pośród polskich rolników, niejednokrotnie stając się głównym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie siewne uprawia się dla wielu branż przemysłu, m.in. spożywczego czy farmaceutycznego, jednakże podlega to urzędowej regulacji, co oznacza, iż rolnik czy też przedsiębiorca planujący przystąpić do ich wysiewu musi w pierwszej kolejności otrzymać zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Prócz tego, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest tylko po otrzymaniu zgody właściwego terytorialnie marszałka województwa. Walorem konopi przemysłowych jest to, że można hodować je na uprawach krytych, jak i outdoorowych, ale także i na integrujących oba te światy uprawach szklarniowych (greenhouse).

Zawartość oraz stosowanie suszu konopnego

Dlaczego produkcja suszu konopnego zyskuje popularność w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi przemysłowych, z których wytwarza się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBG czy CBDV), ale też terpeny (jak przykładowo Humulen i Pinen), które nadają każdej ich odmianie mocno wyczuwalny, unikalny zapach. Terpeny obecne w kwiatach konopi siewnych wykorzystywane są w wielu produktach kosmetycznych i spożywczych.

Powszechnie sądzi się, że kannabinoidy mają ogromny wpływ na organizm człowieka, a przez to, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można zastosować jako uzupełnienie terapii wspomagający walkę z bólami głowy, stresem , reumatyzmem oraz niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo choroba Huntingtona. Niemało danych o oddziaływaniu, jak również dawkowaniu tych związków, można odszukać m.in. w wynikach badań medycznych upublicznionych w bibliotece online Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health).