Rodzaje kłódek – szyfrowe, trzpieniowe, ze stali

11 marca 2019

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość rodzajów kłódek, jednak każda z nich należy do jednego z dwóch podstawowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje wygoda w użyciu i uniwersalność, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów podziału kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie możliwości – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny będzie bębenek, włamywacz bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – m.in. kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy dość szybko.

Z czego produkuje się kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki istotny jest też materiał, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na uderzenia i piłowanie, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali wykazujących wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to głownie kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym w sprzedaży są również kłódki ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla zwiększenia odporności na wilgoć bywają pokryte powłokami galwanicznymi – np. niklem.

You May Also Like