Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

26 maja 2020

Chcesz kupić łańcuch na opony? Powinieneś odwiedzić tę stronę

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak zatem typy łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, terenowych, ciężarowych i dostawczych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi, wzorem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają przede wszystkim stali tytanowej bądź manganowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 km/h, poruszania się po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

You May Also Like