Jak można użyć tablicę korkową w szkole czy w domu?

28 stycznia 2020

Tablica korkowa – zdaje się całkiem pospolita rzecz, a może pełnić wiele interesujących funkcji. Różnorodność wykonania i rozmiary tablic korkowych sprawiają, iż sprawdzają się one zarówno do dekoracji pokoju, jak i są stosowane w biurach i instytucjach publicznych.

Jak zazwyczaj stosujemy tablice korkowe?

Głównie spotykamy tablice korkowe na korytarzach szkół i przedszkoli. Przypinane są na nich artykuły z gazet o sukcesach uczniów i szkoły, ważne informacje o planowanych wydarzeniach (wywiadówkach, konkursach, olimpiadach lub studniówkach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy godzinach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to również idealne rozwiązanie dla uczniów z pasją dziennikarską. Pod okiem profesora dzieci mogą przygotowywać artykuły na interesujące ich tematy, wynajdywać ciekawostki naukowe czy recenzować wydarzenia w formie satyrycznych rysunków, tworząc cykliczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można prezentować na głównym korytarzu szkoły, tak by był widoczny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można zaaranżować ekspozycję rysunków czy laurek szykowanych przez dzieci na rozmaite okazje – mali artyści będą dobrze czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach można użyć tablicę korkową jako biuletyn informacyjny, ponieważ w potopie maili nie każdy przeczyta wszystkie wiadomości. Trzeba jednakże pamiętać, aby tablica była zawieszona w często uczęszczanym miejscu, np. przy stanowisku z napojami albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablica korkowa – używaj jej w domu

Do wszystkich powyższych pomysłów najodpowiedniejsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o wymiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeśli jednak chcemy spożytkować tego typu tablice w domu, należy skupić się na wymiarach nie większych niż 90×60. Tablice korkowe wykonywane są w ramach aluminiowych, drewnianych bądź z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego kupimy w kilku kolorach (czerwony, ciemny i jasny zielony, błękitny, kremowy), a listwy MDF są przeważnie czarne, srebrne, białe, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, wobec tego każdy znajdzie tablicę, która będzie pasowała do wystroju pokoju. Jak można zastosować tablicę korkową w domu? Można na niej zawiesić medale zdobyte w zawodach, kartki przysłane przez przyjaciół z wakacyjnych wojaży lub wisiorki i bransoletki, zamiast trzymać je splątane w pojemniczku biżuterię. A pasjonaci podróży mogą przypiąć do niej mapę Europy, żeby zaznaczać kolorowymi pinezkami odwiedzone już kraje lub miasta.