Dlaczego lubimy czytać niepokojące thrillery i książki kryminalne?

23 listopada 2022

Dowiedz się, gdzie zamówić książki kryminalne.

Nie ukrywajmy, że znacząca grupa entuzjastów książek to wielbiciele strasznych opowiadań. Jedni gustują w opowieściach na granicy gore, pozostali uwielbiają zanurzać się w dalekie zakątki pogmatwanych procesów myślowych brutalnych bandytów czy psychopatycznych morderców. W gąszczu kanałów telewizyjnych i podcastów, na których dostępnych są tysiące produkcji przybliżających odbiorcom historie z prawdziwego życia oraz te w całości zmyślone, wciąż jedną z najlepszych dróg styczności z nimi pozostają thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiej przyczyny uwielbiamy straszne historie?

Fanatyk powieści kryminalnych oraz horrorów z miejsca odpowie, że chodzi o silny zastrzyk adrenaliny. Oglądając lub czytając przerażające historie pragniemy przez kilka godzin dać się ponieść głębokiemu uczuciu niepokoju, którego rzadko doświadcza się na co dzień. Dziś nie ma dla człowieka w naturze śmiertelnych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to przeważnie niestabilność finansowa, zdrowie lub utrata zatrudnienia. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy momentów, w których organizm wytwarza w znacznych ilościach adrenalinę, znaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. To dlatego baśnie Andersena czy braci Grimm mają często tak mroczny i makabryczny wydźwięk – w ten sposób opowieści te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa codziennego życia, uświadamiając je w tym samym czasie, że to co dobre czasem nie wygrywa.

Książki thrillery wyzwalają więcej niepokoju niż ich serialowe adaptacje

XXI wiek to czas szybkiej kultury. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią czas, poszukują mini serialu bądź filmu na wieczór, którego oglądanie potrwa maksymalnie parę godzin. Pasjonaci horrorów i kryminałów są wręcz rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na różnych platformach streamingowych. Co wymaga zaakcentowania, często te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, lecz jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie przynosi takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności opowieść kryminalną czy horror, odbiera się odmiennie niż film – spokojniej, a więc z większą atencją. W książce każda deskrypcja, rozmowa czy postać (także ta ostatniego planu) wpływa na budowanie nastroju snutej opowieści. Napięcie wyzwalany jest u odbiorcy z reguły niespiesznie, ale daje to więcej czasu na dokładną analizę opisanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeśli zatem masz czas i kochasz czytać, daj sobie napędzić strachu horrorom, thrillerom oraz książkom kryminalnym.

Lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

You May Also Like