Ile razy widzieliśmy już ten obrazek – roześmiana para z garnuszkiem ciepłej herbaty w rękach grzeje się przy płomieniach kominka. Na ogół jesienią oraz zimą mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości zamontowania kominka tym, którzy dysponują własnym domem. To prawda, że standardowego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, niemniej jednak możemy wyposażyć je w biokominek!
Eko kominek – jego charakterystyka oraz najważniejsze walory
Eko kominek, znany także jako biokominek, charakteryzuje się tym, iż zamontujemy go w dowolnym mieszkaniu. Nie wymaga on wykonania komina wentylacyjnego, niezbędne jest natomiast, żeby przestrzeń w którym będzie ustawiony biokominek miała bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Nie wolno instalować go w lokalach zupełnie szczelnych. Sporą zaletą biokominka jest jego prosta konstrukcja (to praktycznie tylko obudowa i palenisko) oraz relatywnie niewielka waga. Najczęściej produkuje się go ze stali nierdzewnej, ale można znaleźć również modele z obudową szklaną bądź kamienną. Niektóre biokominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przenoszenia, przykładowo wtedy kiedy postanowimy zmienić wystrój wnętrza. W ostatnich latach zapotrzebowanie na eko kominki tak szeroko rozwinęło te produkty, iż w tej chwili nietrudno znaleźć jakiś jego wariant do dowolnego stylu wnętrza. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostaniemy modele biokominków wiszących, wolnostojących lub narożnych. Są warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, przeznaczone do montażu w ogrodzie, na tarasie, werandzie, w altanach bądź na balkonie, które można zastosować również jako dekorację ogródka restauracji czy hotelu.
Biokominek – ciepło bez sadzy i dymu
W biokominkach nie wykorzystuje się ani drewna ani węgla, tym samym nie produkuje on dymu. W czasie wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się wyłącznie CO2 (stąd wspomniany wcześniej warunek zagwarantowania bardzo dobrej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu) oraz para wodna. Specyficzną cechą paliwa ciekłego jest też to, iż po zakończeniu cyklu ogrzewania nie myć paleniska z sadzy ani z popiołu. Zanieczyszczenia nie osadzają się tym samym na meblach bądź sprzętach domowych, bo biopaliwo spala się praktycznie w całości. Biokominki są ekologiczne – wypalanie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Mankamentem dla niektórych jest to, iż eko kominki wytwarzają mniej ciepła niż tradycyjne paleniska, aczkolwiek ich zalety, w głównej mierze możliwość korzystania z nich w mieszkaniu i ogromne walory aranżacyjne, przeważają.