Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

23 października 2019

Dla większości ceremonia ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta łączy młodą parę na zawsze, a znakiem ich miłości, wierności i oddania są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Historia oraz obyczaje związane z obrączkami

Z początku nie nie istniał podział na obrączki i pierścienie zaręczynowe, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu obdarowanie żony pierścieniem stało się częścią sakramentu zaślubin. Niewielu wie jednak, iż mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilkaset lat później. I chociaż uprzednio miały miejsce przypadki, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak odjeżdżali na wojnę, jednakże obyczaj ten spopularyzował się szeroko w XX w., a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż czeka na niego żona, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w wielu państwach, jak na przykład w Kanadzie, na Słowacji, w Irlandii czy w Turcji, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starodawnymi zabobonami biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i wybiera obrączki wspólnie, niemniej jednak tradycja powiada, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, bo jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – dopisz datę ślubu, imię małżonka lub cytat

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się skromniejszym wzornictwem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z różnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz), które symbolizowały niezłomność miłości. Dziś do ich stworzenia wykorzystuje się przede wszystkim platynę oraz złoto, które są symbolem ufności wobec partnera. Rzecz jasna, są one także częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najchętniej nabywane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą też często usługę grawerunku. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź istotny dla małżonków cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

You May Also Like