Złote i srebrne numizmaty – ich zbieranie to nie tylko hobby

6 kwietnia 2022

Potrzebujesz numizmatów? Sprawdź https://goldbroker.pl/kolekcjonerskie/.

Bilon to nie tylko środek płatniczy, ale także obiekt westchnień kolekcjonerów na całym świecie. Numizmatyka, będąca pierwotnie sferą nauki badającą monety, medale a potem również papierowe banknoty, z biegiem lat przekształciła się w modne hobby. Wielu numizmatyków uważa jednak gromadzenie monet jako pomysł na lokatę kapitału w mienie, mogące z upływem czasu dać satysfakcjonujące dochody. Skrzętnie wykorzystały to małe i duże mennice, corocznie wybijające ogromne ilości oszałamiających srebrnych i złotych monet okolicznościowych.

Srebrne i złote numizmaty – pasja, która może być lokatą

Powodów, dla których hobbiści zbierają monety i banknoty może być sporo. Niektórzy fascynują się pieniędzmi, toteż kolekcjonują środki płatnicze różnych państw. Drudzy koncentrują się na monetach okolicznościowych przygotowywanych w związku ze zbliżającą się rocznicą narodzin czy śmierci uznanej postaci se sfery nauki albo polityki bądź znaczącego wydarzenia historycznego. Jeszcze inni szukają monet, których rewers posiada konkretny motyw, przykładowo związany z przyrodą bądź kulturą. Jest niemniej jednak grupa hobbystów, której nie interesują popularne numizmaty dostępne w pokaźnych nakładach z mosiądzu, miedzi oraz niklu, a która skupia się na monetach kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych, głównie ze złota i srebra. Rzecz jasna, takie numizmaty już pierwszym dniu sprzedaży są po wielokroć droższe niż zwyczajne monety okolicznościowe, lecz wypada mieć świadomość, że ich zakup bywa opłacalną lokatą. Z czasem cena złotych oraz srebrnych numizmatów nieraz dostrzegalnie wzrasta, nie tylko ze względu na limitowaną liczbę danego wzoru, ale dodatkowo ze względu na potencjalny wzrost wartości kruszcu, którego zostały one wykonane.

Polskie numizmaty

Kolekcjonerzy koncentrujący się głównie na numizmatach wybijanych nad Wisłą nie będą utyskiwać na brak interesujących eksponatów do kolekcjonowania. Jedynie w minionych kilkunastu latach Mennica Polska wypuściła takie numizmaty jak przykładowo 10 rocznica tragedii smoleńskiej oraz seria Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z podobiznami między innymi Romana Dmowskiego i Wojciecha Korfantego. Gros monet numizmatów wybijanych w naszym kraju to srebrne numizmaty z nominałem 10 zł. Ich wartość, w zależności od wagi, nakładu i rocznika emisji, oscyluje w przedziale od 100 do czasem 300 zł. Srebrne i złote monety zamknięte są na ogół w kapslu lub sprzedawane w kasetce.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

You May Also Like