Sztabka złota – czy to bezpieczna i opłacalna inwestycja?

23 kwietnia 2023

Więcej o sztabce złota na goldbroker.pl.

Umieszczanie środków pieniężnych na lokacie lub po prostu odkładanie ich na koncie nie jest obecnie tak korzystne jak jeszcze kilkanaście lat temu. Niewielkie oprocentowanie oferowane przez instytucje bankowe, ale też i powszechniejsze zrozumienie, że nie inwestowane środki zapewniają zysku spowodowały, że Polacy szukają metod, które umożliwią ich pieniądzom przynosić za jakiś czas dodatkowy przychód. Obok nabywania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych i akcji, coraz większe zainteresowanie wzbudzają metale inwestycyjne, a szczególnie – złoto w sztabkach.

Czy złote sztabki to pewna lokata?

Od razu trzeba dobitnie zaakcentować, iż lokata środków w sztabki złota to inwestycja na lata. Złoto zazwyczaj nie poddaje się słabszym i silniejszym kryzysom dostrzeganym w gospodarce, a nawet niepewność gospodarcza i polityczna nierzadko zwiększa jego cenę. Naturalnie, można spostrzec wahania w jego wartości, jednak przeglądając jej historyczny wykres od razu daje się zauważyć, iż wraz z upływem czasu idzie ona w górę. Co jest tego powodem? Od kilkuset lat ilość tego kruszcu dostępna na rynku pozostaje mniej więcej bez zmian. Niegdyś służył on jako waluta, w dzisiejszych czasach jest wykorzystywany w elektronice, przemyśle chemicznym oraz medycynie, a także – wciąż na dużą skalę – w jubilerstwie i sztuce. Pomimo, że wydobycie złota jest ciągłe i w teorii powinno go przybywać, recykling tego kruszcu zastosowanego między innymi podczas produkcji urządzeń elektronicznych (jak kable USB czy też radia CB) jest w wielu przypadkach nierentowny, tym samym zapotrzebowanie na złoto utrzymuje się wysokim poziomie i przewiduje się, że w przyszłości ta tendencja raczej nie ulegnie zmianie.

Indywidualne sztabki złota lub combibary – co kupić?

Słuchając o inwestycji finansów w sztabki złota gros inwestorów od razu oszacuje, że to nie dla nich, przez ogromny koszt. Tymczasem złote sztabki są odlewane w licznych rozmiarach, tym samym w zasadzie każdy może pozwolić sobie na inwestycję pewnego wycinka oszczędności w ten metal. Złoto można zamówić już w sztabkach o wadze 10 g, 2,5 g, a nawet 1 g. Takie niewielkie sztabki są wręcz wyśmienitym pomysłem na upominek. Zamożniejsi inwestorzy, posiadający większe fundusze raczej nabywają cięższe sztaby złota o wadze 20 g, 500 g, a także 1000 g. Warto jednakże wiedzieć o dwóch kwestiach. Po pierwsze, nie można podzielić odlanej sztabki przy ewentualnej odsprzedaży. Po drugie, inwestując w większą sztabkę kupimy złoto po znacznie niższej cenie. Dlatego wskazane jest nabywać złote sztabki o przeróżnym ciężarze bądź zdecydować się na kupno tzw. combibarów, które są fabrycznie podzielone na równe sztabki.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

You May Also Like