Sprawdzaj kurs i wymieniaj funta przez internet

12 sierpnia 2021

Zobacz kurs funta kantory na topfx.pl.

Funt szterling, potocznie znany też jako „funt brytyjski”, to jedna z najważniejszych walut świata. Pomimo przynależności najpierw do struktur EWG a potem UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie przyjęło euro i zachowało swoją historyczną walutę.

Wartość funta szterlinga po Brexicie

Na skutek Brexitu, który okazał się procesem trwającym ponad cztery lata, cena funta względem dolara oraz euro dostrzegalnie spadła. Było to powiązane m.in. z oznajmieniem przez duże podmioty, w tym instytucje finansowe, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zapowiadało spadek ilości miejsc pracy, a pośrednio również spadkiem PKB. Odpracowywanie sporego spadku wartości funta brytyjskiego z połowy 2016 r. odbywa się bardzo wolno i przy dość dużych wahaniach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie była bessa z 2020 r. spowodowana wielomiesięcznym zamknięciem brytyjskiej gospodarki w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Należy aczkolwiek odnotować, iż funt brytyjski to nadzwyczaj mocny pieniądz, funkcjonujący w Europie już od dziewięciu wieków, który w samym tylko XX w. przezwyciężył znaczne spadki wywołane wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. oraz głośny atak spekulacyjny zwany “Czarną środą” z 1992 r.

Analiz kursu funta szukaj na stronie kantoru internetowego

Funt jest dla Polaków znaczącą walutą, w której wciąż ochoczo lokują swój kapitał. Jest tak w głównej mierze dlatego, iż mimo opuszczenia przez UK UE, tysiące zatrudnionych tam rodaków nie zamierza wrócić do kraju i w dalszym ciągu wspomaga finansowo swoje rodziny w Polsce. Bieżący kurs funta brytyjskiego obserwuje więc znaczna grupa Polaków. Poszukują oni przeważnie szczegółowych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki oraz euro, ale nierzadko także wykresów historycznych sięgających dziesięciu lat wstecz. Takie wykresy znajdują się m.in. na stronie kantoru online, który odświeża kurs co kilka sekund. Dostęp do aktualnych informacji umożliwia także czujnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najbardziej opłacalnym kursie.