Leasing bez wątpienia jest jednym z najchętniej wybieranych przez przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie powinno to jednak zaskakiwać, gdyż jego duże plusy sprawiają, że leasing bywa doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na minimalizację wydatków wiążących się z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Głównie ze względu na to, iż w naszym kraju ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny wpływa także to, że umożliwia on zdobycie niezbędnych do działalności przedsiębiorstwa dóbr bez konieczności ich nabycia. Na jakich zasadach konkretnie więc opiera się leasing? O czym nie należy zapominać decydując się na taką formę finansowania?
Reguły leasingu
Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza wynajem. W państwach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, ale w naszym kraju są to określenia różne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni zobowiązuje się regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zwykle bywają pojazdy, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, maszyny niezbędne do działania firmy lub wyposażenie punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu umowy udostępnione dobra muszą zostać zwrócone do leasingodawcy, który zazwyczaj sprzedaje je w atrakcyjnej cenie.
Leasing – jak uniknąć pomyłek?
W ostatnim czasie w naszym kraju pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich różnorodność powoduje, iż ciężko wybrać wśród nich tę najkorzystniejszą – potrzebne do tego są właściwe kwalifikacje. A że nie każdy przedsiębiorca je ma, stawiając na leasing, dobrze postąpimy zasięgając porady fachowca. Przed znalezieniem leasingu dobrze więc odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak wyszukać propozycję odpowiednią dla naszych potrzeb i zagwarantuje, iż leasing rzeczywiście będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.