Zajrzyj na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/, aby otrzymać informacje dotyczące faktury ustrukturyzowanej.
System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie właściciele firm na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Co to jest faktura ustrukturyzowana?
Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie zdefiniowaną strukturę informacji opisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, jednakże dla odpowiedniego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument będzie w pełni czytelny. Dzięki temu, iż faktury mają ujednolicony format niezależnie od tego których programów księgowych użyją obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane tak samo. Jest to znacząca zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają możliwość błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.
Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na tym zyskują
Każdy przedsiębiorca od 1 stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy między innymi wcześniej otrzymają zwrot VAT, nie muszą przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, iż faktury się nie zawieruszą (KSeF zachowuje informacje o nich przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu zapobiega patologiom w obszarze podatku akcyzowego, VAT oraz dochodowego. Co ważne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednak musi ono być zintegrowane z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]