Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

28 września 2019

Sprawdź, gdzie zamówić szalunki Peri

Szalunki, określane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Głównie stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wtenczas są one niezbędne do tego, by właściwie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się także podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przelotów na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Systemy szalunków

Najstarszym typem szalunków jest struktura sporządzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami czy też desek drewnianych, którą można użyć powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większa część wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki wykonuje się z drewna, metalu lub sklejki, jak również łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Zazwyczaj jednak stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję spajają łączniki, belki, narożniki i głowice ze stalowe bądź aluminiowe.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Firmy często parające się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy planują planujących wznieść pojedynczy obiekt oraz brygad, które zwykle świadczą odmienne usługi. Nabycie wszystkich elementów potrzebnych do skonstruowania szalunku byłoby całkowicie odpowiedzialne finansowo . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]