Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

21 czerwca 2019

Sprawdź, gdzie zamówić szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja tymczasowa, którą zazwyczaj wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna odznaczającego się gorszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale tego typu działanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej określa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje pożądany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Wykorzystując szalunki, można także efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje wypełniony właściwie dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robi się na przykład w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Mają jak widać bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są także specjalne podpory i dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. Wówczas rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary i sklejkę.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]