Ściana fundamentowa – czym jest i jakie zadanie spełnia?

10 sierpnia 2019

Każdy budynek składa się z paru typów ścian. Do tych najważniejszych z całą pewnością wlicza się ściana fundamentowa, która często określana jest też mianem fundamentów. Fundament jest podwaliną nieruchomości. To on przejmuje występujące obciążenia, a następnie przenosi je na warstwę gruntu. W efekcie cała konstrukcja budynku jest stabilna. Rolą ściany fundamentowej jest w związku z tym połączenie w sposób jak najbardziej stabilny konstrukcji domu z gruntem. Łatwo więc domyśleć się, że ściana tego rodzaju musi zostać odpowiednio wykonana.

Ściana fundamentowa – dobre metody hydroizolacji

By ściana fundamentowa cechowała się trwałością i właściwie spełniała nałożoną na nią rolę, musi być odpowiednio osłaniana przed wpływem wilgoci. Powinno się wiedzieć, że mnóstwo inwestorów, architektów, a nawet wykonawców robót budowlanych nie dysponuje dostateczną wiedzą, która pozwala na dobranie odpowiedniej metody hydroizolacji. Stosowanie niewłaściwych substancji hydroizolacyjnych lub nieprawidłowo dobrany budulec powodują, że ściana fundamentowa może nie być odporna na działanie wilgoci. A wtedy pojawić mogą się poważne problemy.

Ściana fundamentowa – świetny materiał oraz zasady pracy

Beton okazuje się być idealnym materiałem do wykonania ściany fundamentowej. Sprawdza się on głównie tam, gdzie poziom wód w gruncie jest bardzo wysoki. Na materiale tego rodzaju z powodzeniem wykonuje się naprawdę efektywnie działającą hydroizolację. Powinno się jednak pamiętać, że jeśli w ścianie zrobiono łączenie fug, to punkty te powinny zostać osłonięte w wyjątkowy sposób. Wszystko dlatego, że punkty te są słabe i to zazwyczaj właśnie przez nie przenika woda gruntowa, prowadząc do uszkodzenia ściany. Raczej kiepskim materiałem, z którego wykonać można ściany fundamentowe okazuje się być natomiast czerwona cegła. Ten rodzaj materiału woda przenika bez żadnego problemu. Co więcej, wilgoć wspina się w górę ściany, powodując takie defekty, jak puchnięcie, a następnie odpadanie tynku. Do tego dochodzą nieestetyczne plamy. Z tego powodu zrobienie hydroizolacji ściany fundamentowej najlepiej jest zlecić doświadczonej firmie.