Jak produkuje się drzwi drewniane?

6 września 2018

Mimo że na rynku znajdziemy wiele drzwi wykonanych z najróżniejszych surowców (na przykład ze stali czy tworzyw syntetycznych), to szczególnym uznaniem producentów oraz kupujących cieszą się wciąż drzwi drewniane. Rzecz jasna nie powinno to dziwić, ponieważ ich różne atuty sprawiają, iż okażą się świetnym wyjściem tak wszędzie, gdzie istotna będzie funkcjonalność, jak i we wnętrzach, w których ważniejsze są walory wizualne. Dobrze wykonane drzwi drewniane są wszak wytrzymałe i świetnie się prezentują, a ich użytkowanie nie przysporzy najmniejszych problemów. Jak jednak produkowane są drzwi drewniane? O jakich rzeczach nie zapominać przy ich wyborze?

Budowa drzwi drewnianych

Do produkcji drzwi mogą być stosowane różne gatunki drewna. Zazwyczaj rzecz jasna wybierane bywa drewno sosnowe, które jest dość solidne, a ponadto tanie, dość lekkie oraz niesprawiające problemów w trakcie przygotowania. Poza tym stosowane są szczególnie inne drewna krajowe – między innymi dąb czy buk. Wygląd drewna sosnowego nie nadaje się niestety do niektórych wnętrz – z tego powodu drzwi drewniane obkładane są obłogami z rozmaitych gatunków, tak tych z Europy, jak i z innych części świata. Decydują one jaki będzie charakter konkretnego egzemplarza oraz umożliwiają dostosowanie go do dowolnych szaf czy dodatków.

Drzwi drewniane do stylowych budynków

Drzwi drewniane bywają nierzadko wybierane również ze względu na fakt, iż (w przeciwieństwie do drzwi wykonanych z tworzyw sztucznych) mogą być używane także w tradycyjnie urządzonych wnętrzach oraz w czasie odnawiania obiektów dodanych do wykazu zabytków. Dla wielu klientów bardzo istotne jest również to, iż drzwi drewniane można wyprodukować w myśl wytycznych nabywcy, dopasowując je do jego gustów oraz cech przestrzennych lokalu – a to będzie oczywiście niewykonalne dla drzwi ze stali lub z coraz popularniejszych tworzyw sztucznych.