Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

30 września 2020

Każdy, kto podejmuje decyzję o budowie domu, chciałby, by jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie stanie się to jednak prawdopodobne, jeżeli nie będzie zrobiona właściwa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja skutecznie ochrania przed wilgocią na ścianach, a tym samym sprawia, iż są one wolne od brzydkich plam, a w pomieszczeniach nie czuć wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Jedną z oznak nieodpowiednio wykonanej izolacji domów jest zawilgocenie ścian. Do tego dodać trzeba puchnące tynki i przytoczone na początku artykułu plamy, które najczęściej zobaczyć można na parterze oraz w piwnicy. Tego typu problemy niezwykle często spotykane są w tych budynkach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. Bez najmniejszego znaczenia jest to, czy chodzi o budynki wybudowane bardzo dawno, czy te współczesne. Aby odtworzyć nieprawidłowo wykonaną bądź brakującą izolację poziomą, trzeba określić do jakiego pułapu powinna ona sięgać, a potem na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać mniej więcej 10 nawiertów leżących pod kątem. Następnie przygotowane wloty należy napełnić wykorzystując w tym celu odpowiedni roztwór, który ma działanie uszczelniające. Jest on higroskopijny, w konsekwencji czego efektywnie uszczelnia fugi i powstrzymuje przedostawanie się wody w górne części ściany. By jednak izolacja pozioma była naprawdę skuteczna, niezbędne jest również odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu należy w pierwszym etapie skuć zawilgocone tynki, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie pokryć wszystko substancją, który ma działanie izolujące. Ostatnim etapem robót budowlanych jest ocieplenie murów polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją zrobić?

Wykonanie hydroizolacji budynku najlepiej jest powierzyć mającej doświadczenie ekipie, która zna temat hydroizolacji. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone we właściwy sposób, a izolacja spełni swoją rolę.