Fundamenty to z całą pewnością kluczowe części budynku. W przypadku zniszczenia okażą się zagrożeniem dla całego obiektu. Szczególnym zagrożeniem dla nich jest wilgoć, gdyż może prędko je zniszczyć, a efekty tego są odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Chcąc temu zapobiec powinniśmy już podczas projektowania domu pamiętać o izolacji fundamentów – dzięki temu w późniejszych latach nie będą potrzebne kosztowne i bardzo złożone naprawy. Skutki mokrych ścian są najbardziej widoczne na pierwszych piętrach domu. Jak jednak je rozpoznać? Jakie techniki pozwolą na ich uniknięcie?
Przed jakimi rzeczami zabezpiecza izolacja fundamentów?
Jak już nadmieniliśmy, nasiąkanie potrafi być naprawdę groźne dla budynku. Kiedy wilgoć dotrze do ścian, początkowym symptomem jest odpadanie tapet, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Bardzo prędko bowiem ściany zaczynają toczyć grzyby i porosty, zaś te mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla życia mieszkańców domu. Szczególnie groźne będą dla ludzi z uczuleniami i schorzeniami układu odpornościowego, bo u nich niekiedy owocują także śmiercią. To z tego powodu tak ważne jest to, by fundamenty były właściwie zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wody. Jakie techniki na to pozwalają?
Surowce do izolacji fundamentów
Wyróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – w poziomie oraz w pionie. Pierwsza zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Pionowa natomiast chroni fundamenty przed opadami i wodą gruntową. W zależności od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia stosowana jest w szczególności na obszarach, na których często obserwuje się podtopienia. Istotne okazuje się także to, jakie materiały są wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem zawsze powinno się sięgać po produkty doświadczonych producentów.