Odpowiednie zabezpieczenie budynków przed niepożądanym działaniem wilgoci jest bardzo ważne. Nawet doskonale wykonany, solidny obiekt, zbudowany z materiałów świetnej jakości, może zostać zniszczony wskutek działania wilgoci. Zdarzy się tak, jeśli nie dopełni się obowiązku wykonania hydroizolacji bądź też przeprowadzi te prace niewłaściwie bądź z wykorzystaniem nieodpowiednich materiałów.
Czemu hydroizolacja jest konieczna?
Każdy budynek może mieć kontakt z wodą, nie tylko w przypadkach, gdy znajduje się na gruncie podmokłym. Woda szkodzi zaś wszelkim materiałom budowlanym (przede wszystkim cegłom glinianym) – rozpulchnia je, narusza tynki i sprawia, że obiekt nie tylko prezentuje się nieestetycznie z powodu zawilgoconych murów, lecz również zwyczajnie niszczeje. Utrudnia to jego używanie, a w niektórych przypadkach wręcz, z powodu wilgoci wewnątrz, czyni je niemożliwym do zamieszkania. Z oczywistych względów najmocniej narażone na destrukcyjne działanie wody są fundamenty, a to one decydują czy budynek jest stabilny, co powoduje, że ich zabezpieczenie ma szczególne znaczenie. Ponadto zamokłe fundamenty mają wpływ na gorszą termoizolację. Zły wpływ wody i wynikające z tego konsekwencje istotnie obniżają także wartość obiektu, korzystniej zatem zabezpieczyć się przed tym, wykonując stosowną hydroizolację.
Skuteczna hydroizolacja
Do ochrony budynków przed działaniem wody stosuje się rozmaite techniki oraz materiały, zawsze jednak, kiedy pragnie się trwałości i skutecznego działania, trzeba wybrać materiały wysokiej jakości, dostarczane przez cenionych producentów. W innym przypadku po niedługim okresie niezbędna może być wymiana izolacji, jej uszczelnienie czy naprawa, co generuje wielkie koszty i wymaga rozległych prac remontowych.
Jeśli chodzi o rodzaje hydroizolacji, to znana jest hydroizolacja pozioma i pionowa. Pozioma zabezpiecza przed wchłanianiem wody przez ściany fundamentów, pionowa natomiast ochrania obiekt przed zewnętrzną wilgocią.