Serwonapędy

8 września 2018

Serwonapędy są typem napędów, które poza wytwarzaniem mocy, są wykorzystywane również do pozycjonowania osi. Ich najmocniejszą stroną jest duża precyzja – pod tym względem dają znacznie lepsze wyniki od tradycyjnych silników.

Serwonapędy – jak to jest zrobione?

Ich najważniejszą częścią jest silnik napędzany elektrycznie – to on uruchamia cały układ. O efektywności serwosilnika decyduje sterownik, za pomocą którego można pozycjonować oś. Serwonapędy wyposażone są również w moduł sprzężeń zwrotnych, a cały napęd powinien być połączony w zamkniętą pętlę oraz być wyprodukowany z surowców zapewniających jego dużą efektywność.

Sterowanie serwonapędów

Dla użytkowników serwosilników największe znaczenie ma łatwe sterowanie. Z tego powodu większość ich wytwórców stara się, by ich serwonapędy mogły być zarządzane z użyciem PC-ta – nierzadko spotkać można interfejsy graficzne, dzięki którym sprawniejsze staje się kontrolowanie serwonapędów i tworzenie wykresów ich działania.

Wykorzystanie serwonapędów

Serwonapędy nierzadko wykorzystywane są we wtryskarkach – umożliwiają bowiem dokładne przesuwanie ich podzespołów. Spotyka się je także w zakładach, w których konieczne jest precyzyjne nawinięcie materiału na szpulę. Montuje się je w stołowych wiertarkach i maszynach służących przestawianiu produktów na składnicach.

You May Also Like