Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

28 października 2021

Dowiedz się więcej o silnikach DC na https://tinyurl.com/yje5kk6m.

Masa sprzętów, które użytkujemy każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, by działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Ogromne lub niewielkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób pracy oraz życia, a statystyczny obywatel zwykle nie wie, jak są one zbudowane ani jak pracują te silniki.

Co powinno się wiedzieć o silnikach elektrycznych DC?

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem grupy osób. Do ich budowy, następnie rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w rozmaitego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty znanych naukowców połowy XIX w., takich jak między innymi Michael Faraday, Moritz Jacobi czy Thomas Davenport. Silniki prądu stałego złożone są ze nieruchomego stojana, komutatora, wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne i szczotek. Dzisiaj często wykorzystywane są też silniki bezszczotkowe, które ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za wyjątkową niezawodność, jak również cichą pracę.

Gdzie korzysta się z silników elektrycznych prądu stałego?

Teza, iż silniki elektryczne DC są używane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem pociągów i samochodów sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne kupimy również naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, produkcyjnej czy wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silniczków DC używają także hobbyści do tworzenia autorskich modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach dla hobbystów bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od renomowanych producentów.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

You May Also Like