Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

26 stycznia 2023

W tym miejscu znajdziesz motoreduktor planetarny.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane układy napędowe składające się z silnika oraz przekładni mechanicznej. Jak działają motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.

Motoreduktory – poznaj zasadę ich działania

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w wielu zastosowaniach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, zatem zawsze zauważalna jest nieduża dysproporcja pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą też inne elementy jak hamulce bądź sprzęgła. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na czasochłonne pomiary oraz testy poszczególnych zestawów części. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do znacznych, umiarkowanych bądź niewielkich obciążeń, jak również do długiego albo krótkiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Typy i zastosowanie motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne typy silników (DC, AC, BLDC i szeregowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową).

Brak chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, logistyka lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się rozmaite automaty, jak aeratory, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome czy atrakcje w parku rozrywki. Szerokie zróżnicowanie ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów użytych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że ilość potencjalnych kombinacji, jakie dzisiaj mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w tysiącach, lecz praktycznie w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

You May Also Like