Jak powinna wyglądać pielęgnacja boisk sportowych?

16 listopada 2018

Właściwie zbudowane boisko, mające odpowiednie podłoże i wysokiej jakości murawę, nie tylko świetnie się prezentuje, ale również idealnie wypełnia swoją rolę podczas rozgrywek. Naturalnym jednak jest, iż płyty boisk sportowych z czasem zużywają się, a zatem ich stan się pogarsza, więc potrzebne jest wykonywanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na typ trawy, warunki wodno-terenowe czy też rodzaj gleby, wymaga właściwej, troskliwej i bardzo regularnej pielęgnacji. Najlepiej będzie zlecić to profesjonalistom, którzy posiadają ogromną wiedzę o pielęgnowaniu boisk sportowych, a poza ty dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Najważniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, tworzona jest w wyniku stosowania odpowiednich mieszanek nasion traw, co gwarantuje jej odporność na szkodliwe czynniki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące nieodzowną konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można także zasilać nawozami, jednak wszystko to nie wystarczy, konieczne jest podejmowanie czynności takich jak aeracja, piaskowanie, wertykulacja, włókowanie, dosiew trawy, walcowanie czy wymiana trawnika. Pojęcia te pewnie niewiele powiedzą laikom, lepiej więc zadanie to powierzyć profesjonalistom, gdyż wyłącznie odpowiednio pielęgnowana trawa gwarantuje warunki konieczne do rozgrywania meczów, a zaniedbanie tego obowiązku szybko skutkuje degradacją boiska.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych elementów w pielęgnacji boiska sportowego jest system nawadniania trawy, lecz murawa wymaga dużo więcej zabiegów, m.in. aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu odpowiednich urządzeń. Piaskowanie zapobiega zbijaniu się gleby i wpływa na mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby i przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co poprawia komfort jego użytkowania. Potrzebne na wiosnę walcowanie powoduje, iż korzenie trawy są lepiej odżywione, a włókowanie, czyli szczotkowanie, zbiera obumarłe fragmenty murawy. W razie wystąpienia ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo dosiewaną. Nie wolno też zapomnieć o regularnym koszeniu trawy – w odpowiednim momencie i na odpowiednią wysokość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, specjalnych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je stosować. Prawidłowo dbać o boisko mogą więc tylko profesjonaliści.

You May Also Like