The World of Lore: Niegodziwi śmiertelnicy - Aaron MahnkeTytuł oryginału: The World of Lore: Wicked Mortals
Liczba stron: 392 
Data wydania: 2 lipiec 2019 r. 
Seria: Lore
Tom:
The World of Lore: Potworne istoty | The World of Lore: Niegodziwi śmiertelnicy
Mrożąca krew w żyłach, zabawnie ilustrowana książka o najgorszych ludziach, którzy chodzili po świecie. Niektóre potwory są tylko wytworami naszej wyobraźni, zaś inne są równie rzeczywiste jak ciało i krew: ludzie pozornie tacy sami jak my, żyjący wśród nas, często niezauważani, czasem nawet podziwiani, dopóki ich niegodziwe czyny i tajemnice nie wyjdą na jaw.

Wypełniona opowieściami o najbardziej odrażających zbrodniarzach w dziejach, ta książka was przerazi, zmrozi do szpiku kości i każe się zastanowić, czy prawdziwe potwory nie czają się bliżej niż przypuszczacie!

Przyznam, tym razem złapał mnie opis do siebie i nawet nie spostrzegłam, że to drugi tom. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. W przypadku The World od Lore nie musicie rozpoczynać od pierwszego tomu, bo jak dobrze mnie przeczucie nie myli, tom pierwszy również jest zbiorem opowiastek.

Nie będę ukrywać, zabójstwa, kryminały, makabra i wszystko związane ze złą istotą ludzi, zawsze było w kręgu moich zainteresowań. Po prostu intryguje mnie niepowtarzalna natura osób, które są zdolne do najgorszych czynów. Przedstawiona książka jest takich wstępem, nawet młodszy czytelnik będzie zadowolony z tej lektury i przede wszystkim rodzice nie muszą się martwić, że czytają takie książki. Są zawarte w niej historie, które mogą naprawdę zjeżyć włos na głowie. Nie ma w nich opisów, które mogłyby ogromnie zgorszyć czytelnika, raczej jest to opowieść o tym, co się działo, tak jakbyśmy byli postronnym widzem tamtych wydarzeń, lub jakbyśmy czytali gazetę z opisem jakichś niegodziwych czynów śmiertelników. I co najważniejsze: te historie są oparte na faktach.

Właśnie taki opis jest najważniejszy w tej książce: prawdziwe historie, bo nawet pomimo ilustracji, które wprowadzają odrobinę groteskowy charakter, treść doprowadza czytelnika do takiego stanu, że zaczynamy się zastanawiać: jak to możliwe, by człowiek dopuścił się takich czynów?

Lekki styl autora sprawia, oraz zwracanie się czasami do czytelnika, dzięki temu mamy wrażenie jakbyśmy czytali o czymś zupełnie innym, czymś lekkim i niezobowiązującym. I co najlepsze, nie mówię, że to źle. Jest to taka inna książka, która zaskakuje i przede wszystkim ciekawi. A inność tej pozycji jest jej ogromnym plusem. Naprawdę warto do niej zajrzeć.