Będę grać w grę: Rycerze, Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa


Na pewno się zdziwiliście, że przedstawiam wam gry, ale na zdjęciu widać, że są to książki. Jakim więc cudem, książka może być grą? Nie martwcie się, ja też nigdy nie słyszałam nic na temat gier paragrafowych. Z czym to się je?
Gra paragrafowa to w tym przypadku komiks, gdzie to my dokonujemy wyborów, i każdy wybór jest warunkowany przejściem do innego paragrafu. Mam przed sobą dwie propozycje wydawnictwa Foxgames i przyznam, że Rycerze podobali mi się bardziej od Czterech śledztw Sherlocka Holmesa, ale po kolei.


Zacznijmy od Rycerzy: kto z was nie chciałby nim zostać? No właśnie, to jest wartość sama w sobie, w końcu musimy ukończyć szkolenie i zostać rycerzem. Jednak nie będzie to takie łatwe, jak to sobie wyobrażacie. Nie wiem czy tylko ja nie nadaję się do takich rodzajów gier, ale najprościej w świecie, po kilku wykonanych próbach, kończył mi się "czas" w którym dane zadanie mogłam wykonać, ale nawet mimo to, nikt nie pozbawił mnie zapału do zwycięstwa (tak, nadal nie udało mi się zostać rycerzem). Ale zadania i zabawa jest naprawdę przednia. Trzeba tylko wygodnie rozsiąść się w fotelu i dać się ponieść fantazji i oczywiście dokonać kilku, a nawet i kilkunastu dobrych wyborów. Czasem trzeba też ruszyć mózg by przejść dalej. Jednak to naprawdę świetna sprawa, móc uczestniczyć w tych scenariuszach. W dodatku każdy rysunek był komiczny, ale jednocześnie mi się to podobało, że mamy do czynienia z fajtłapą, czy zwykłym wieśniakiem. Zdecydowanie polecam tę grę paragrafową.


W przypadku Czterech śledztw Sherlocka Holmesa, mamy ważny wybór już na samym początku: chcemy zostać Sherlockiem czy Watsonem? Niby nic znaczącego, ale jednak. Dlaczego zatem uczestnictwo w sprawach do wyjaśnienia, nie były tak intrygujące jak Rycerze? Odniosłam wrażenie, że w przypadku Sherlocka, grę można skończyć raz i się już nią znudzić, a w przypadku Rycerzy tych wyborów jest naprawdę wiele. A może to wszystko dlatego, że nie jestem też za dobra w rozwiązywaniu spraw kryminalnych? W tej grze zabrakło mi trochę powagi, odebrałam tę wersję Sherlocka jako nieco przerysowaną, a nie wiem czy to mi w duszy graj tak do końca.


Cokolwiek by to nie było, jest to naprawdę świetna rozrywka, jeżeli tylko przy swoim boku nie macie nikogo, z kim moglibyście pograć w grę karcianą czy jakąś inną planszówkę, to zdecydowanie stawiałabym na gry paragrafowe. To pokazuje, że nawet samemu można świetnie spędzić czas.


Liczba graczy: 1
Czas rozgrywki: 60 + min


Dawkę rozrywki w postaci egzemplarza do recenzji zapewniło: Foxgames